Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Uprawa szczypiorku na polu, jak siać szczypiorek do gruntu, nawożenie

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-10-16

Szczypiorek uprawa


Wiadomości ogólne. Opis szczypiorku.


Szczypiorek właściwości. Szczypiorek jest rośliną trwałą. Rozmnaża się szczypiorek z nasion (sianie szczypiorku) lub przez podział kęp. Szczypiorek nasiona- są podobne do nasion cebuli, lecz 3-4-krotnie drobniejsze. W 1 gramie mieści się 900-1500 nasion szczypiorku. Nasiona szczypiorku mają niewielką zdolność kiełkowania (około 50%). Kiełkują po 10-14 dniach w temperaturze 18-20°C. Opis szczypiorku. Jedna roślina rozrasta się w ciągu roku w małą kępkę, a po kilku latach tworzy kępę składającą się z kilkudziesięciu cebulek. Cebulki są drobne, cylindryczne, wydłużone. Liście szczypiorku są drobne, ciemnozielone, młode delikatne i łagodne w smaku, stare twarde. W drugim roku rozwoju pojawiają się w czerwcu cienkie pędy kwiatostanowe, wysokości około 25 cm. Kwiaty są fioletowe.
Rozróżnia się 2 typy szczypiorku: o liściach grubych i o liściach drobnych. Jak szybko rośnie szczypiorek? Najszybciej rośnie szczypiorek zeszłoroczny od 25 do 50 dni w zależności od pogody. Przykryty folią oczywiście będzie prędzej.

Wartość energetyczna i biologiczna.


Właściwości szczypiorku. Część jadalną stanowi młody szczypior. Jakie witaminy ma szczypiorek? Zawiera on około 18% suchej masy i najwięcej związków azotowych spośród wszystkich warzyw cebulowych, znaczne ilości sodu i wapnia, niedużo żelaza i niewiele witamin.
Ze względu na łatwość uprawy, wczesność i możliwość pędzenia w zimie uprawa szczypiorku nabiera coraz większego znaczenia.
Wymagania klimatyczne i glebowe. Szczypiorek nie jest wrażliwy na mróz. Zimuje bardzo dobrze w glebie bez przykrycia. Szczypiorek rośnie dobrze w miejscach lekko zacienionych i dostatecznie wilgotnych. W miejscach słonecznych wznawia wcześnie wegetację, co ma zasadnicze znaczenie w produkcji towarowej. Najlepsze pod uprawę szczypiorku są gleby zasobne w próchnicę i niekwaśne.

Czytaj także choroby i szkodniki warzyw cebulowych: Biała zgnilizna cebuli


Uprawa szczypiorku na polu


Stanowisko w zmianowaniu uprawa roli i nawożenie. Jak wyhodować szczypiorek? Jak wszystkie rośliny wieloletnie uprawiany jest poza zmianowaniem. Wymaga gleby odchwaszczonej, przede wszystkim z perzu, nawiezionej rozłożonym obornikiem lub kompostem, który płytko przyoruje się lub miesza z glebą za pomocą kultywazietora. Szczypiorek nawożenie. Z nawozów mineralnych wysiewa się na 100 m2 0,65-1 kg N (4 kg saletrzaku lub 2,5 kg mocznika), 0,55-0,90 kg P2O5(3-5 kg superfosfatu pylistego) oraz 1,7-1,9 kg K2O (3,5-4 kg soli potasowej 50%).

Sposób rozmnażania. Jak posiac szczypiorek?


Jak siać szczypiorek do gruntu. Kiedy siać szczypiorek- wysiew nasion szczypiorku powinien przypadać na marzec, kwiecień, sieje się go możliwie wcześnie. Jak siać szczypiorek? Nasiona szczypiorku sieje się w ilości 5 g na 1 m2 do inspektu zimnego, na rozsadnik w rzędy co 6 cm lub w doniczce. Ile rośnie szczypiorek z nasion? W 2 miesiące po siewie otrzymuje się rośliny gotowe do posadzenia na polu lub w ogrodzie. Rozmnażając szczypiorek wegetatywnie- przez podział, ścina się całkowicie szczypior, kępy wykopuje się, dzieli każdą na kilka lub kilkanaście części, które można sadzić na polu i ogrodzie.

Szczypiorek sadzenie i zabiegi pielęgnacyjne. Czym nawozić szczypiorek?


Jak sadzić szczypiorek z nasion w doniczce? Sadzenie szczypiorku z nasion skiełkowanych przeprowadza się po 5-8 roślin w jedno miejsce. Uzyskuje się wówczas znacznie szybciej duże kępki. Rozsadę szczypiorku w doniczce sadzi się tak głęboko, jak rosła uprzednio, gdyż posadzona za głęboko rozrasta się wolniej. Rzędy powinny być odległe o 30 cm, rośliny w rzędzie o 20 cm, przy sadzeniu pasowym wyznacza się rzędy co 25 cm, a co piąty lub szósty rząd jest nieobsadzony. Można sadzić szczypiorek w pasach szerokości 280 cm, przedzielonych przejściem szerokości 80-100 cm. Można wówczas na wiosnę nakryć szczypiorek ogrodowy podwójnym inspektem wędrownym lub namiotem foliowym.
Czym nawozić szczypiorek? W pierwszym roku przeprowadza się tylko odchwaszczenie, w następnym roku rozpoczyna się zbiór szczypiorku. Po pierwszym zbiorze należy zasilić rośliny saletrą amonową (1,5 kg/100 m2), a w ciągu lata jeszcze dwa razy saletrą (1 kg/100 m2) i solą potasową w ilości 2 kg/100 m2. Gdy zaczną wybijać pędy kwiatostanowe, należy je ścinać, aby nie dopuścić do wytworzenia nasion, gdyż osłabia to wzrost szczypiorku.
Na jesieni można rozrzucić na plantacji kompost w ilości 500-600 kg/100 m2. Zazwyczaj po 3 latach uprawy szczypiorek trzeba przesadzić w inne miejsce, gdyż drobnieje lub ulega zachwaszczeniu przez perz.

Zbiór i przygotowanie do sprzedaży.


Uprawa szczypiorku na polu. Szczypiorek zbiera się przez kwiecień i maj zazwyczaj 2-3 razy, ale w niektórych rejonach i jesienią. Ostrym nożem ścina się cale kępki i wiąże w pęczki po 20-50 g, zależnie od umowy z odbiorcą. W pęczkach ze zbiorów późniejszych nie powinno być pędów kwiatostanowych.

Uprawa szczypiorku pod folią.


Szczypiorek sadzenie? Jeżeli zamierza się przyspieszać szczypiorek w gruncie, należy sadzić go tak, aby można go było nakryć skrzynią inspektową lub folią. Można to zrobić już jesienią. Aby gleba za głęboko nie przemarzła, należy szczypiorek przykryć liśćmi, a boki skrzyni obłożyć liśćmi lub słomiastym obornikiem. Około 10-20 marca, zależnie od rejonu Polski, szczypiorek odkrywa się, oczyszcza, skrzynię przykrywa oknami, na noc również matami, utrzymując w dzień temperaturę około 15°C. W 3 tygodnie po przykryciu szczypior powinien być gotowy do zbioru. Nakrywanie okien matami na noc znacznie przyspiesza wzrost roślin.

Pędzenie szczypiorku


Przygotowanie materiału do pędzenia. Materiałem do pędzenia mogą być kępki likwidowanej 3-letniej plantacji lub szczypiorek specjalnie w tym celu sadzony. Jak sadzic szczypiorek? Szczypiorek z podziału starych kęp sadzi się w czerwcu na zagonach w rozstawie 20X30 cm. W następnym roku na wiosnę przeprowadza się 1-2 zbiory, w ciągu lata usuwa pędy kwiatostanowe i zasila rośliny saletrą amonową w ilości 1,5 kg na 100 m2. Jesienią, gdy nadejdą silniejsze przymrozki i szczypior lekko przemarznie, wykopuje się kępki i ustawia ściśle w skrzyni inspektowej, a z nadejściem mrozu przykrywa liśćmi.

Sposoby i miejsce pędzenia.


Szczypiorek jak hodować? Uprawa szczypiorku pod osłonami- pędzenie w szklarni można zacząć już w grudniu. Wyjęte ze skrzyni lekko przemrożone kępki szczypiorku dobrze jest przed sadzeniem włożyć na 10-12 godzin do wody o temperaturze 33—40°C w celu przerwania spoczynku roślin i przyspieszenia ich rozwoju. Kępki sadzi się ściśle na stołach łub do skrzynek z ziemią inspektową, po czym ustawia je w szklarni o temperaturze 20-25°C. Skrzynie można ustawić pod stołami i dopiero na kilka dni przed zbiorem wystawić na pełne światło, aby szczypiorek nabrał intensywnie zielonej barwy. Okres pędzenia trwa 25-50 dni. Ścina się szczypior przy ziemi i wiąże w pęczki. Po 25-30 dniach osiąga powtórnie wielkość handlową.
Trzeci plon można uzyskać wówczas, gdy do pędzenia użyty był młody szczypiorek z plantacji specjalnie przygotowanej. Plon całkowity wynosi 2-3 kg z 1 m2. Największy jest z pierwszego zbioru, z następnych coraz mniejszy. Aby zapewnić ciągłość zbioru, można sadzić szczypiorek partiami co 2-3 tygodnie.
Po pierwszym zbiorze korzystnie jest zasilić szczypiorek mieszanką nawozów mineralnych w ilości 3 g saletry amonowej, 4 g soli potasowej oraz 5-6 g superfosfatu na 1 litr wody. Na 1 m2 daje się 8 litrów roztworu. Gdy wsiąknie, należy podlać rośliny czystą wodą. Po zakończeniu pędzenia szczypiorku kępy wyrzuca się na kompost.

Uprawa szczypiorku na nasiona


Szczypiorek hodowla. Po pierwszym zbiorze szczypioru wyrasta wraz z młodym szczypiorem dużo pędów kwiatostanowych, które kwitną w czerwcu. W końcu lipca nasiona szczypiorku są już dojrzałe. Zazwyczaj osmykuje się je do woreczka, następnie dosusza i młóci, a jeżeli są to nieduże ilości, przeciera w rękach i doczyszcza. Po zbiorze nasion kępki przycina się nisko i zasila saletrą amonową w ilości do 1,5 kg na 100 m2.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Śmietka cebulanka zwalczanie, szkodniki cebuli i czosnku, pora Szkodniki: Śmietka cebulanka,węgorek niszczyk, chowacz szczypiorak choroby:mączniak rzekomy,głownia cebuli

Brokuł włoski uprawa, brokuł nawożenie sadzenie, właściwości Brokuł jest bardzo wytrzymały na przymrozki wiosenne i na niedobór wody, dobrze znosi gorsze warunki glebowe

Jarmuz kiedy siac, jak uprawiać, kiedy sadzić jarmuż, wysiew Jarmuż nie jest wrażliwy na przymrozki wiosenne i mrozy

Hodowla kalafiora, uprawa kalafiora krok po kroku w polu i w szklarni Kalafior uprawia się w pierwszym roku po oborniku.