Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Hiacynt wschodni, sadzenie, podlewanie, pielęgnacja, pędzenie

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2019-02-02

PĘDZENIE ROŚLIN CEBULOWYCH


W zaspokojeniu zapotrzebowania na kwiaty w okresie zimy duże znaczenie mają rośliny cebulowe: tulipany, hiacynty, narcyzy i szafrany, które przez pędzenie, czyli poddanie odpowiednim zabiegom zmusza się do zakwitnięcia już od drugiej połowy grudnia.

Hiacynt wschodni uprawa- Hyacinthus orientalia, pędzenie hiacyntów.


Hiacynt kwiat ze względu na efektowne kwiaty, a zwłaszcza piękny zapach, jest jednym z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Uprawa hiacyntów.

Sprowadzane są dwa rodzaje cebul: zwykłe i tzw. preparowane.


Te ostatnie dzięki uprzedniemu poddaniu działaniu odpowiednich temperatur nadają się do wczesnego pędzenia i mogą zakwitnąć w końcu grudnia i na początku stycznia. Z cebul niepreparowanych można otrzymać rośliny kwitnące najwcześniej w marcu. Kiedy sadzić hiacynty?

Hiacynt sadzenie.


Cebulki hiacyntów sadzimy w połowie października do doniczek o średnicy 10 cm, na których dno dajemy drenaż, do ziemi ogrodowej z dużym dodatkiem piasku, w ten sposób, aby wierzchołek wystawał nieco ponad brzeg doniczki. Hiacynt cebule dołuje się w rowach podobnie jak tulipany, albo lepiej umieszcza się w specjalnych klimatyzowanych pomieszczeniach. Zdjęcia hiacyntów.

Do pędzenia hiacyntów najwcześniej można przystąpić w trzeciej dekadzie listopada, wydobywając z zadołowania doniczki z cebulami preparowanymi odmian wczesnych. Cebulki hiacyntów niepreparowane można wyjmować w grudniu- styczniu, wszystkie jednak dopiero wówczas, gdy wyrastający pęd osiągnie 4-5 cm wysokości. Podczas przenoszenia do szklarni należy zachować ostrożność (porównaj- tulipan).

Hiacynt podlewanie


Hiacynt jak podlewać? Doniczki ustawiamy w zaciemnionej szklarni o temperaturze 15°, przykrywamy torfem lub piaskiem i podlewamy umiarkowanie. Gdy pędy osiągną długość 7-8 cm, a między liśćmi można już wyczuć pąk kwiatowy, ustawiamy na stole, temperaturę podwyższamy do 20-23° i podlewamy dość obficie. Hiacynty wnoszone do szklarni pod koniec stycznia stawia się od razu na stołach na pełnym świetle.

Hiacynt pielęgnacja. Po rozwinięciu się kilku dolnych kwiatów w kwiatostanie temperaturę należy obniżyć do 15-18°. Przy wczesnym pędzeniu zakwitają, po 4 tygodniach, a późnym- po 3 tygodniach od chwili wniesienia do szklarni. Rośliny należy podlewać tylko w godzinach przedpołudniowych, w ten sposób, aby woda nie zatrzymywała się na liściach. Woda utrzymująca się przez dłuższy czas między liśćmi może powodować gnicie kwiatostanów.


Autor artykułu- Admin

Przeczytaj również:

Poinsecja uprawa, gwiazda betlejemska, wilczomlecz piękny Wilczomlecz piękny, poinsecja- po ścięciu zanurza się po pierwsze liście do wody o temperaturze 80°, aby z łodygi wyciekł sok mleczny

Złocień ogrodowy, chryzantemy uprawa pod osłonami Złocień ogrodowy, chryzantema to roślina dnia krótkiego

Róże uprawa w szklarni, jaka ziemia i kiedy przycinamy róże RÓŻA UPRAWA W SZKLARNI- ścinamy, gdy płatki zaczynają się lekko rozchylać

Bez uprawa, lilak zwyczajny pędzenie Lilak zwyczajny, bez- najwcześniej pędzenie można rozpocząć w końcu października lub w pierwszych dniach listopada