Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Rabarbar uprawa na polu, kiedy przesadzać rabarbar

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-10-01

Wiadomości ogólne. Opis botaniczny.


Rabarbar właściwości. Odmiany uprawne rozmnaża się tylko wegetatywnie przez podział karp (kłączy). Z pąków, które znajdują się na kłączu, wyrastają liście. Rabarbar liście- są bardzo duże, o wyraźnych nerwach, osadzone na długich, grubych, mięsistych ogonkach z małymi przylistkami u nasady. Ogonki liściowe mogą być zielone, różowe lub krwisto-czerwone. System korzeniowy rabarbaru jest silnie rozwinięty: u 4-letniej rośliny sięga na głębokość do 2,5 m oraz na szerokość do 2,5 m.
W pierwszym albo drugim roku od posadzenia rabarbar wytwarza pęd kwiatostanowy wysokości 1,5-2 m. Kwiaty kremowo-białe zebrane są w wiechy.

Wartość energetyczna i biologiczna.


Rabarbar właściwości odżywcze. Część jadalną rośliny stanowią ogonki liściowe. Rabarbar witaminy. Zawierają one od 0,3 do 2% cukru, około 2% kwasów, głównie kwasu jabłkowego, trochę kwasu cytrynowego i małe ilości kwasu szczawiowego oraz witaminę C. Kwas szczawiowy oraz jego sole spożyte w większych liściach, są szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Najwięcej szczawianów zawierają liście rabarbaru, w związku z tym nie należy dawać ich zwierzętom.
Rabarbar jest warzywem wiosennym, używanym także do pędzenia w okresie zimy.


O chorobach rabarbaru przeczytasz tu-> Rabarbar choroby

Rabarbar uprawa na polu.


Rabarbar hodowla. Na zbiór wczesny najlepiej jest uprawiać na terenie słonecznym i osłoniętym. Udaje się na glebach żyznych, zasobnych w wodę i przepuszczalnych jak czarnoziemy, czarne ziemie, mady lżejsze, lessy, bielice mocne. Na glebach piaszczystych daje plon mniejszy i gorszej jakości, ale wcześniejszy. Rabarbar źle rośnie na glebach kwaśnych. Najodpowiedniejsze są gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Uprawa rabarbaru na polu w gruncie


Stanowisko w zmianowaniu.


Hodowla rabarbaru. Można go uprawiać po każdej roślinie, ale na polu niezaperzonym, ponieważ perz jest trudno wyniszczyć, gdy rozrosną się karpy.

Rabarbar kiedy sadzić? Rabarbar uprawa nawożenie.


Rabarbar kiedy sadzić? Pole należy przygotować już w drugiej połowie lata, aby na początku września móc sadzić rabarbar. Wymaga on obfitego nawożenia azotem. Dawka obornika pod plantację powinna wynosić 60 t/ha. Najlepiej jest przyorać lub przykopać obornik częściowo rozłożony w jesieni.
Rabarbar pobiera z gleby dość dużo wapnia, dlatego przed założeniem plantacji zaleca się zastosować wapnowanie.

Rabarbar sadzonki. Rozmnażanie rabarbaru.


Rabarbar jak sadzić? Sadzonki rabarbaru przeznaczone do rozmnażania sadzi się w rozstawie 100X50 cm i stosuje się nawożenie mineralne zwłaszcza nawozami azotowymi (do 500 kg saletry amonowej na 1 ha). Przesadzanie rabarbaru. Po dwóch latach, gdy rośliny są silne, dzieli się kłącza na 6-8 części i sadzi na miejsce stałe. Każda sadzonka powinna mieć co najmniej jeden silny pąk oraz korzeń.

Rabarbar jak uprawiać? Kiedy przesadzać rabarbar.


Kiedy przesadzać rabarbar. Najlepiej przyjmuje się, gdy jest sadzony na początku września. Sadzi się go w kwadrat, co ułatwia prace pielęgnacyjne. Rozstawa 100-150X100-120 cm zależy od żyzności gleby i odmiany. Sadzonki umieszcza się tak głęboko, aby wierzchołek pąka znajdował się nie głębiej niż 5 cm pod powierzchnią gleby.

Zabiegi pielęgnacyjne.


Odchwaszczanie gleby wykonuje się w obu kierunkach planetem, a wokół karp widłami szerokozębnymi lub motykami palczastymi. Lepiej to zrobić jesienią, gdy pąki są jeszcze małe. Plonującą plantację nawozi się obornikiem co 2-3 lata w ilości około 50 t/ha. Rabarbar nawożenie. Na wiosnę zasila się plantację nawozami mineralnymi w ilości na 1 ha: 120 kg N (260 kg mocznika, 480 kg saletrzaku lub 360 kg saletry amonowej), 70 kg P2O5 (400 kg superfosfatu pylistego) oraz 120-180 kg K2O(240-380 kg soli potasowej 50%). Po drugim zbiorze, tj. w końcu maja, zasila się rabarbar saletrą amonową w ilości 200-300 kg/ha, a po zakończeniu zbiorów daje się powtórnie po 200 kg soli potasowej i saletry anionowej na 1 ha.
Zaleca się też wapnowanie plonującej plantacji co 3-4 lata. Wiosną należy systematycznie usuwać wyrastające pędy kwiatostanowe.
W miarę starzenia się roślin plon stopniowo się zmniejsza, a ogonki liściowe stają się coraz cieńsze. Gdy plon jest już mały, a ogonki drobne, plantację należy zlikwidować. Usunięte karpy można użyć na sadzonki lub do pędzenia.

Rabarbar zbiór i przygotowanie do sprzedaży.


Rabarbar uprawa i zbiór. Zbiór zaczyna się w końcu kwietnia, gdy ogonki liściowe osiągają długość 30 cm. Zbiera się je w odstępach 7-10-dniowych; za każdym razem zrywa się z rośliny po kilka lub kilkanaście liści. Zbiór rabarbaru kończy się zwykle w połowie czerwca. Błaszki liściowe obcina się (najwyżej 2 cm nad ogonkiem), ogonki liściowe wiąże się w pęczki i dostarcza luzem lub w skrzynkach do sprzedaży.
Plon, zależnie od odmiany, waha się od 3 do 18 kg z rośliny i wynosi od 20 do 50 t z 1 ha.

Pędzenie rabarbaru


Materiał do pędzenia. Do pędzenia bierze się czasem karpy wykopane przy likwidowaniu starej plantacji, częściej jednak produkuje się w tym celu karpy 2-letnie, które dają większy i ładniejszy pion ogonków liściowych.
Sadzenie uprawa rabarbaru. Karpy przeznaczone do pędzenia wykopuje się jesienią, zwozi z pola, układa ściśle w pobliżu pomieszczenia, w którym będą pędzone, lekko przykrywa, aby nie obsychały i pozostawia na mrozie. Zabieg ten jest konieczny, nieprzemarznięte bowiem karpy rosną bardzo słabo w czasie pędzenia.

Pomieszczenie do pędzenia.


Uprawa rabarbar. Do pędzenia rabarbaru potrzebne jest pomieszczenie ciemne, o temperaturze 10-12°C. Bez dostępu światła ogonki mają intensywne różowoczerwone zabarwienie, a blaszka liściowa jest bardzo mała.

Technika pędzenia.


Rabarbar sadzonki. Karpy układa się ściśle jedna przy drugiej na warstwie ziemi, przestrzenie między nimi wypełniając ziemią i przykrywa karpy 5-centymetrową warstwą pulchnej ziemi, którą utrzymuje się w stanie wilgotnym. Zbiór rabarbaru zaczyna się w 4-5 tygodniu od rozpoczęcia pędzenia i trwa 5-6 tygodni.
Jeżeli do pędzenia użyte były karpy młode, to po skończonym pędzeniu, na wiosnę, dzieli się je na kilka części i sadzi do gruntu. Po 2 latach będą znów dobrym materiałem do pędzenia lub do założenia plantacji. Stare karpy po zakończeniu pędzenia wyrzuca się na kompost.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Szparagi uprawa z nasion, uprawa szparagów krok po kroku Szparag wymaga gleby ciepłej, przewiewnej, żyznej, o odczynie obojętnym.

Choroby i szkodniki chrzanu, rabarbaru, szkodniki szparagów i szczawiu Szkodniki: Poskrzypka szparagowa, poskrzypka dwunastokropkowa Bielinek kapustnik i piętnówki. Choroby: Zgnilizna wierzchołkowa rabarbaru Rdza szparagowa.

Ogórek uprawa w gruncie, ogórek nawożenie, ogórki gruntowe pod folią Na tym samym miejscu można uprawiać ogórek nie częściej niż co 3 lata.

Uprawa cebuli jaka gleba, cebula właściwości Sok cebuli dzięki właściwościom bakteriobójczym ma zastosowanie w lecznictwie.