Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Koper włoski uprawa, kiedy siać koper włoski na nasiona

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-05-09

Koper ogrodowy uprawa.


Koper ogrodowy właściwości. Należy do rodziny baldaszkowatych. Jest rośliną jednoroczną. Używa się go jako przyprawę, podobnie jak chrzan. Nasiona ma płaskie, szarobrązowe. W 1 gramie znajduje się 650-900 nasion. Kiełkują po 15-20 dniach. Siewki kopru mają długie, cienkie liścienie. Liście właściwe są potrójne pierzastodzielne o igiełkowatych blaszkach. Łodyga jest prosta, rozgałęziona wysokość 80-140 cm. Liście i łodyga pokryte są nalotem woskowym. Kwiaty żółte pojawiają się po 40-50 dniach od wzejścia roślin. Wszystkie części rośliny zawierają olejek eteryczny o przyjemnym zapachu, który działa aseptycznie. Koper zawiera dużo witamin, zwłaszcza witaminy A, z grupy B i C.
Koper nie ma dużych wymagań co do gleby, ale najwyższe plony daje na glebie wilgotnej i zasobnej w azot.

Aby szybciej zbierać koperek warto wybrać solidne szklarnie ogrodowe. Na Sklep.ArlenGroup.pl jest wiele wytrzymałych tuneli ogrodowych w rozsądnych cenach.


Koper włoski uprawa.


Na zbiór młodych roślin koper uprawiany jest zazwyczaj współrzędnie z roślinami, które początkowo wolno się rozrastają, np. z ogórkiem lub późną marchwią. Uprawiając sam koper, sieje się nasiona pasowo, co 5 rzędów pozostawiając odstęp szerokości 50 cm.

Uprawa kopru na nasiona. Kiedy siać koper włoski?


Koper nasiona. Uprawiając na zbiór roślin starszych czy na nasiona należy zachować między rzędami odległość 30 cm. Często daje się rzędy co 15-20 cm, a rośliny co drugiego rzędu zbiera się wcześnie, przeznaczając pozostałe na nasiona.
Kiedy siać koper włoski ? Aby mieć przez całe lato młody koper, należy siać co 3 tygodnie. Siew kopru późną jesienią gwarantuje najwcześniejszy zbiór wiosenny z gruntu.

Koper włoski uprawa w tunelu.


Uprawa kopru w tunelu i w inspektach- najczęściej współrzędnie z rzodkiewką. Rzędy wyznacza się co 7 cm i w co drugi rząd wsiewa się rzodkiewkę. Na okno potrzeba tylko 17 g nasion. Wysiew kopru. Siejąc koper wiosną w inspekcie, dobrze jest nasiona zmieszać z wilgotnym piaskiem, wówczas rośliny wschodzą około 10 dni wcześniej. Można wysiać koper przed zimą do zimnych inspektów lub na zagonach i wcześnie wiosną okryć je inspektem wędrownym. Przy czystej uprawie wysiewa się 20-22 g nasion na 1 okno.
Gdy młode rośliny mają 10-15 cm wysokości, wyrywa się je, oczyszcza z chwastów oraz części zeschniętych i wiąże w pęczki 25- lub 50-gramowe. Starsze rośliny przeznaczone na przyprawę do ogórków wyrywa się w okresie kwitnienia, wiąże w pęczki i sprzedaje świeże lub suszone.

Zbiór kopru na nasiona wykonuje się wówczas, gdy liście zasychają i baldachy brunatnieją. Plon nasion wynosi 800-1000 kg z 1 ha.

Przeczytaj również:

Kukurydza warunki uprawy, uprawa kukurydzy krok po kroku na ziarno Kukurydzę uprawia się w pierwszym roku po oborniku.

Majeranek uprawa z nasion, z rozsady, majeranek kiedy zbierać Majeranek- wszystkie nadziemne części rośliny zawierają olejek eteryczny, kóry nadaje im specyficzny zapach.

Pospolity szczaw ogrodowy uprawa, szczaw kiedy siać? Szczaw uprawa, nawożenie, siew, zabiegi pielęgnacyjne

Chrzan uprawa, jak sadzić chrzan sadzonki, właściwości 30 g chrzanu zaspokaja całodzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C