Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Jak dbać o kaktusy doniczkowe, jaka ziemia do kaktusów, sukulentów

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-09-25

Kaktus pielęgnacja. Jak dbać o kaktusy doniczkowe.


Opis kaktusa. Wśród roślin ozdobnych znana jest duża grupa gatunków o grubych, mięsistych liściach lub pędach. Są to tzw. sukulenty. Miłośnicy roślin ozdobnych wszystkie te rośliny określają mianem kaktusów, fachowcy jednak powinni znać różnice. Kaktusy rodzaje. Otóż kaktusami nazywamy tylko te sukulenty, które należą do botanicznej rodziny kaktusowatych.
A więc nie każdy sukulent jest kaktusem, ale większość kaktusów to sukulenty.
Zobacz inne rośliny doniczkowe lubiące słońce
Kaktusy i inne sukulenty uprawiane są jako rośliny doniczkowe do dekoracji pomieszczeń. W produkcji kwiaciarskiej odgrywają niewielką rolę, ale stanowią stałą pozycję; można je znaleźć niemal w każdej kwiaciarni sadzone pojedynczo w małych doniczkach lub po kilka (różne gatunki) w specjalnych naczyniach. Kaktusy kwitnące zdjęcia.

Kaktusy gatunki. Kaktusy mają pędy kuliste, mięsiste lub walcowate (Cereus), u większości gatunków żebrowane. Występują także gatunki, które nie mają żeber, lecz mniej lub bardziej wystające brodawki (Mammillaria) lub spłaszczone pędy (Opuntia), często przypominające wyglądem liście (np. Zygocactus kaktus grudnik- na zdjęciu). Liście zazwyczaj są zredukowane do drobnych łusek lub włosków, a czynności oddychania przyjęły pędy zawierające chlorofil. Z rodzajów, które wykształcają liście, powszechnie znana jest Peireskia stosowana jako podkładka dla innych kaktusów. Na grzbietach żeber, szczytach brodawek bądź na całej powierzchni, jak np. u opuncji, rozmieszczone są kępki cierni lub wełniste włoski.
U większości kaktusów kwiaty wyrastają pojedynczo i zazwyczaj są siedzące. Jedne gatunki kwitną w dzień (kaktusy kwitnące) i te mają kwiaty barwy żółtej, różowej lub czerwonej, rzadziej białej, inne tylko w nocy i mają kwiaty białe (np. „Królowa Nocy”). Kwiaty kaktusów trwają na pędach zwykle kilka dni, lecz są takie, które więdną po paru godzinach.

Zygokaktus, grudnik- na zdjęciu.

Sukulenty poza kaktusami mają przedstawicieli pośród wielu rodzin. Odznaczają się liśćmi mięsistymi, w których gromadzą zapasy wody i pokarmów na okres niesprzyjających warunków. Zazwyczaj pokryte są grubą warstwą wosku lub gęstymi włoskami, które chronią je przed nadmiernym parowaniem. Niektóre sukulenty zapas wody gromadzą także w bulwiasto-zgrubiałych korzeniach.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć o przeszczepianiu kaktusów czytaj ten artykuł-> szczepienie kaktusów

Sukulenty doniczkowe. Spośród sukulentów najbardziej znane są agawa (Agave), aloes (Aloe), grubosz (Crassulla), eczeweria (Echeweria), haworsja (Haworthia), przypołudnik (Mesembrianthemum). rozchodnik (Sedum).

Mimo że kaktusy i sukulenty należą do różnych rodzin i nie mają takich samych wymagań, lecz ogólne warunki uprawy dla większości tych roślin są wspólne.

Rozmnażanie kaktusów i sukulentów


Kaktusy rozmnaża się: z nasion, przez odrosty, sadzonkowanie i szczepienie, sukulenty zazwyczaj przez odrosty i sadzonkowanie.

Kaktus kwiat. Siew. Jaka ziemia do kaktusów?


Jak dbać o kaktusy doniczkowe? Jaka ziemia do kaktusów? Miseczki lub płaskie skrzynki wypełniamy ziemią liściową zmieszaną z taką samą ilością piasku, a powierzchnię przysypujemy cienką warstwą samego piasku. Naczynia napełnia się w ten sposób, aby ich brzegi wystawały 1,5 cm ponad powierzchnię ziemi. Jest to konieczne z tego względu, że wysiewy przez długi czas pozostają przykryte szybami, więc dla siewek musi pozostać wolna przestrzeń.
Nasiona kaktusów są drobne. Wysiewa się je rzutowo, nie przysypuje, jedynie lekko przyciska deseczką, a następnie przykrywa szybą.
Ponieważ do kiełkowania wymagają temperatury 20-30°, więc wysiewamy je w szklarni w lutym, w marcu, a w mieszkaniu- w kwietniu i w maju.

Podlewanie kaktusów. Wysiewów nie podlewamy, tylko spryskujemy rozpylaczem, zwracając uwagę, aby podłoże do kaktusów było zawsze wilgotne, ale nie mokre. W razie przesuszenia ziemi miseczki należy wstawić do wody, tak aby woda nie sięgała wyżej niż do 1/3 wysokości naczyń. Jeśli na szybach ukażą się krople wody, należy szyby odwrócić, aby krople nie opadały na kaktusy. Kaktus kwiat kiełkuje zazwyczaj po kilku dniach, lecz siewki są bardzo drobne, niejednokrotnie trudno je dojrzeć gołym okiem. Jeśli zostały wysiane zbyt gęsto, należy przepikować możliwie prędko. Ze względu na drobne rozmiary czynność tę wykonuje się za pomocą widełek i cienkiego kołeczka. Wielkość naczynia, do którego pikujemy (miski i skrzynki), zależy od ilości siewek. Na spód naczyń dajemy 1,5-2-centymetrową warstwę drenażu ze skorup i piasku, a na to ziemię liściową z piaskiem. Rozstawę dostosowuje się do wielkości siewek; wynosi ona zazwyczaj nie więcej niż ich średnica. Młode kaktusy lepiej rosną w gromadzie, toteż przesadzamy je rzadko w pierwszym roku uprawy jeden lub dwa razy, w drugim zaś raz, na wiosnę. Dopiero w trzecim roku sadzi się je do doniczek o średnicy 4-5 cm.

Pielęgnacja kaktusów. W zimie siewki przetrzymuje się w szklarni umiarkowanej, a w okresie od kwietnia do końca sierpnia mogą być przeniesione do ciepłego inspektu.

Odrosty


Jak hodować kaktusy? Kaktusy wydają małe ilości odrostów, lecz niektóre gatunki wykształcają pędy boczne (Echinopsis, Echinocactus), które są bardzo słabo przymocowane do pędu głównego, a czasami wypuszczają korzenie już na roślinie. Wiele natomiast sukulentów (agawy, aloesy, eczewerie) wydają dużą ilość odrostów. Odrosty, które wykształciły korzenie już przy roślinie matecznej, możemy sadzić do doniczki do kaktusów bezpośrednio po odjęciu. Odrosty nieukorzenione odcina się ostrym nożem w miejscu przyczepienia prostopadle do pędu i traktuje jako sadzonki.

Sadzonki. Sukulenty jaka ziemia?


Kaktus pielęgnacja. Na sadzonki ostrym nożem odcinamy pęd boczny, wierzchołek pędu lub brodawkę. Płaszczyzna cięcia musi być możliwie mała i gładka. Nasadę pędów grubych ścina się skośnie na wysokości około 1 cm. Przygotowane sadzonki kaktusów pozostawia się na powietrzu w miejscu osłoniętym od słońca na kilka dni, a płaszczyznę cięcia u sukulentów zaleca się posypać sproszkowanym węglem drzewnym, po czym sadzonki umieszcza się pojedynczo w doniczkach lub partiami w skrzyneczkach napełnionych piaskiem, lub mieszanką piasku z torfem. Sadzonki umieszcza się płytko, a w razie potrzeby (większe odcinki) obstawia się dokoła patyczkami, aby się nie przewróciły.

Najodpowiedniejszą porą sadzonkowania jest okres, gdy rośliny mateczne znajdują się w pełni rozwoju, tj. od maja do sierpnia.

Szybkość ukorzeniania zależy od temperatury i wilgotności. Wyższa temperatura i ciepły spód sprzyjają rozwojowi korzeni. Stoły mnożarki, na których znajdują się sadzonki, nakrywamy oknami. Podlewamy bardzo umiarkowanie.

Szczepienie kaktusów


Jest ono stosowane przy rozmnażaniu tych gatunków, których sadzonki nie ukorzeniają się (formy grzebieniaste), źle rosną na własnych korzeniach (niektóre cereusy) lub dla uzyskania oryginalnych form (zygokaktus na peireskii).
Do szczepienia, zarówno na zrazy, jak i na podkładki, należy wybierać rośliny zdrowe, jędrne i soczyste. Zabieg ten wykonuje się od maja do sierpnia. Jak dbać o kaktusy? Jeśli podkładka i zraz są niewielkich rozmiarów, zazwyczaj szczepi się w klin, jeśli przekrój pędów jest duży i tej samej średnicy, to zraz przycięty prostopadle do pędu nakładamy na podobnie przyciętą podkładkę. Jeśli któryś z komponentów ma większą średnicę, ścinamy skośnie pęd na wysokości 1-1,5 cm w ten sposób, aby przekroje były jednakowe. Szczepienie musi być wykonane szybko, aby nie obeschły powierzchnie cięcia. Przy szczepieniu w klin zraz do podkładki przymocowuje się, przekłuwając je łącznie kolcem, a przy drugim sposobie komponenty związuje się bawełną lub miękkim sznurkiem. Kaktusy szczepione stawiamy w ciepłej szklarni, gdzie zrastają się po kilku dniach.

Dalsza uprawa



Przesadzanie kaktusów.


Hodowla kaktusów. Odpowiednią porą przesadzania kaktusów i sukulentów jest okres, gdy zaczynają rosnąć, tj. marzec lub kwiecień.
Oczywiście nie dotyczy to roślin kwitnących. Jak przesadzać kaktusy? Siewki przesadza się co roku, większe i zdrowe rośliny co 2-3 lata. Na dwa, trzy dni przed przesadzaniem kaktusów nie podlewa się z wyjątkiem zygokaktusa i epifilum. Starą ziemię usuwa się całkowicie. Na dno naczynia dajemy warstwę drenażu ze skorup lub grubego przemytego żwiru, a następnie ziemię. Stosowane są różne mieszanki ziemi. Większość gatunków dobrze się rozwija w mieszance składającej się z 3 części ziemi piaszczysto-gliniastej 1 części ziemi liściowej i pewnej ilości węgla drzewnego. Dla zygokaktusa i epifilum stosujemy ziemię zasobną w próchnicę, a więc liściową z dodatkiem piasku.
Dla większości sukulentów, zwłaszcza starszych, stosuje się ziemię inspektową lub kompostową z piaskiem.
Świeżo przesadzone rośliny podlewa się po 2-3 dniach.

Kaktusy pielęgnacja. Podlewanie kaktusów


Kaktusy podlewanie. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy właściwe podlewanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury. Obydwa te zabiegi uzależnione są od wilgotności powietrza, intensywności światła, nasłonecznienia, temperatury i pory roku. Jak często podlewać kaktusy? Począwszy od wiosny, rośliny podlewamy dość obficie, w dni bardzo słoneczne cieniujemy i spryskujemy. Gdy młode pędy przestaną się rozwijać, zaprzestajemy cieniowania i stopniowo przyzwyczajamy je do pełnego słońca. Jeśli operacja słoneczna jest zbyt silna, pędy często przybierają zabarwienie czerwonobrunatne. W końcu sierpnia zmniejszamy podlewanie. W zimie najodpowiedniejszą temperaturą jest 8-10°. W tych warunkach wystarczy, gdy rośliny będą podlewane raz w tygodniu lub nawet rzadziej. Jeśli natomiast w pomieszczeniu jest zbyt wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza, to w wyniku zbyt gorliwego zasuszania rośliny mogą zginąć, mimo iż są wytrzymałe na brak wody.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Cyklameny uprawa, cyklamen rozmnażanie, cyklamen jak dbać Cyklamen- jednym z czynników decydujących o pomyślnej uprawie cyklamenów jest ziemia.

Pantofelnik kwiat doniczkowy, Calceolaria Pantofelnik. Kwitnie od końca marca do czerwca.

Rośliny doniczkowe lubiące słońce, kwiaty doniczkowe, które lubią cień Wybierz kwiaty lubiące cień, duże nasłonecznienie odpowiednią ziemię.